DUŠAN LEHOCKÝ – tréner volejbalového družstva

23.2.2010

Hoci naše mesto nie je veľké, niečo cez 5000 obyvateľov, dievčenský volejbalový tím sa prepracoval až do najvyššej volejbalovej ligy na Slovensku.

Dokázať takýto úspech bolo hlavne možné vďaka entuziazmu a vášne k volejbalu Dušana Lehockého, učiteľa dejepisu na miestnej Základnej škole v Sliači, hlavného trénera volejbalového tímu.

Sliač dnes.sk sa Dušana Lehockého opýtal:

Aký je názov volejbalového tímu?

TJ Slávia TU Zvolen VK SLIAČ

Hrávali ste niekedy profesionálne volejbal aj vy?

Iba amatérsky, teda súťažne áno, ale iba amatérsky, iba rôzne mestské a regionálne súťaže, tam sa to povie amatérsky, lebo k tomu netreba licenciu SVF (registračku Slovenskej Volejbalovej Federácie).

Kedy ste založil prvé družstvo a koľko to trvalo dostať sa do prvej slovenskej ligy?

Prvé družstvo asi pred 19-20 rokmi na 1. ZŠ vo Zvolene, ale prvé “naozajstné” ligové družstvo žiačok, ktoré hrávali súťaž organizovanú SVF, teda ligu, asi v roku 1996, teda pred 14 rokmi na Sliači.  Také naozajstné, veľké súťaženie, turnaje, ligy, pravidelné tréningy, zápasy sa začali v roku 2000. A postúpiť z regionálnej súťaže až do najvyššej – 1. ligy žiačok trvalo roky, dokázali sme to v roku 2007/2008, čo bol obrovský úspech, keď si uvedomíme, že v SR je okolo 100 volejbalových družstiev v kategórii žiačok a my sme jediným neokresným mestom, sme najmenší, a úspešne hrávame s najväčšími…

Najväčšie úspechy?


Najúspešnejšia sezóna bola 2008/2009, 5.-6. miesto v najvyššej súťaži starších žiačok, a v odvetnej (2.polovici) časti ligy od marca až do skončenia ligy sme vyhrali všetky zápasy v 1.lige… Navyše v tomto období marec-apríl-máj-jún dievčatá úspešne odohrali aj dva najnáročnejšie turnaje v SR (medzinárodné) v Poltári a Leviciach, kde neprehrali ani jeden zápas ! Porazili aj najlepšie tímy zo Slovenska (napr. Bratislavu) , Česka (Prahu, Prostějov, Přerov)  Maďarska (Budapešť), Poľska, či Talianska…

Zúčastňujete sa aj na zahraničných turnajoch? Akými jazykmi sa dorozumievate?


Zúčastnili sme sa aj turnajov v Česku a Taliansku. Pozvánky máme aj z Poľska, Maďarska, Rakúska, Bulharska, Anglicka, ale bohužiaľ musíme ich odmietať, lebo financie nestačia :-(   Ale vie sa o nás v celej Európe a dokonca aj v USA, kde úspešne rok hrávala naša odchovankyňa. Hráčku máme aj v reprezentácii SR a aj v Českej 1.lige žien…Dorozumievacími jazykmi sú Angličtina, Francúzština a občas Nemčina.

Keďže na zápasy musíte aj cestovať (zúčastňovať sa turnajov) ako je to s financovaním – sponzormi?

Financovanie je asi tak, že malú časť hradia hráčky, platili 1 500,- Sk na rok a zvyšok je hlavne zásluha trénera (teda moja) – zháňa peniaze, kde sa dá : využil som 2% z daní, niečo som v posledných 2 rokoch zohnal od mesta Sliač, pomohla Poisťovňa a Banka (nemenujem) a kamarát a niečo (dosť) som dal ja sám do toho…

Chcelo by to pomoc od sponzorov, väčšiu a hlavne do budúcna, keďže plánujeme od 2011/2012 robiť volejbal žiačok na Sliači úplne inak – profesionálnejšie s väčším počtom tréningov, väčším počtom hodín, profesionálnejšími podmienkami, regeneráciou a pod.

Viac o dievčenskom sliačskom volejbalovom tíme na:  www.volleyball-zv-sliac.estranky.sk